تبلیغات
مطالب اینترنتی - آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف
مطالب اینترنتیمفیدستان:

ساخت پاوربانک روش‌های مختلفی دارد؛ می‌توانید پاوربانک را مخصوص موبایل یا مخصوص میکروکنترلر بسازید، از باتری‌هایی با ظرفیت‌های مختلف استفاده کنید یا مدار پاوربانک را به روش‌های مختلف بسازید. اینکه کدام یک از این گزینه‌ها را انتخاب کنید، به کارکردهایی که برای پاوربانک در نظر دارید بستگی دارد. به همین خاطر می‌توانید آموزش ساخت ده‌پاوربانک مختلف را در ساختنی پیدا کنید.

در این پست هم آموزش ساخت یک مدار پاوربانک دیگر را یاد می‌گیرید. این مدار با باتری‌های ۳٫۷ ولتی ساخته می‌شود. اگر چند باتری بدون استفاده دارید، دست بکار بشوید و با آنها مدار پاوربانک بسازید. در این آموزش، طرز ساخت مدار پاوربانک به دو روش مختلف را یاد می‌گیرید. به این ترتیب می‌توانید روشی را انتخاب کنید که برایتان ساده تر است.

پاوربانک چطور کار می‌کند؟

قبل از اینکه سراغ آموزش ساخت پاوربانک برویم، بهتر است طرز کار پاوربانک را بدانیم. وقتی از باتری لیتیوم یونی ۳٫۷ ولتی برای ساخت پاوربانک استفاده می‌کنیم، یک مشکل جدی خواهیم داشت. ولتاژ این باتری برای شارژ گوشی هوشمند کافی نیست. وقتی دو باتری مشابه را بهم وصل می‌کنیم، جریان برق طوری بین آنها مبادله می‌شود که یک وضعیت متعادل در هر دو باتری ایجاد می‌شود و باتری‌ها می‌توانند به مقدار شارژ یا سطح برق یکسان برسند.

اگر پاوربانک را با یک باتری ۳٫۷ ولتی که تا سطح ۴٫۲ ولت شارژ شده بسازیم و آن را به گوشی وصل کنیم که سطح جذب شارژ آن ۳٫۳ ولت است، هر دو باتری برای تبادل جریان سعی می‌کنند و به سطح یکسان ۳٫۷۵ ولت می‌رسند ((۳٫۳ + ۴٫۲) / ۲ = ۳٫۷۵V).

جریان ۳٫۷۵ ولتی برای شارژ باتری که باید با ولتاژ ۴٫۲ ولت شارژ بشود، کافی نیست. به همین خاطر باید مدار را طوری طراحی کنیم که این جریان تقویت بشود و به سطح مورد نظر برسد.

ساخت مدار پاوربانک ۳٫۷ ولتی

در تصویر زیر ساختار کلی طراحی پاوربانک را می‌بینید:

مدار پاوربانک
مدار پاوربانک

همانطور که می‌بینید مدار یک سلول باتری ۳٫۷ ولتی را شارژ می‌کند. برای اینکه بتوانیم از این پاوربانک ۳٫۷ ولتی برای شارژ باتری ۴٫۲ ولتی استفاده کنیم، به یک مدار تقویت کننده نیاز داریم. این مدار تقویت کننده یا مبدل بوست ولتاژ را می‌توانید با تراشه تایمر ۵۵۵ یا مدار ژول دزد بسازید.

ساخت مدار با تایمر ۵۵۵

برای تقویت خروجی مدار پاوربانک از یک مدار بوست شارژر ساده که با تایمر ۵۵۵ ساخته می‌شود، استفاده می‌کنیم. شماتیک این مدار بوست را در زیر می‌بینید:

مدار پاوربانک با تایمر 555
مدار پاوربانک با تایمر ۵۵۵

القاگر L با پیچاندن ۵ دور سیم مسی عایق دار ۲۲SWG دور هسته فریت توریدال ساخته می‌شود. در شماتیک از دو مقاومت متغیر استفاده شده که باید طوری تنظیم بشوند که بهترین و موثرترین خروجی را از مدار بوست بگیرند.ولتاژ قطعه C همان خروجی مدار است که برای شارژ دستگاه خارجی استفاده می‌شود. وقتی از مدار بوست برای ساخت پاوربانک استفاده می‌کنیم، باید ولتاژ خروجی را روی ۵ ولت تنظیم کنیم.این شماتیک شامل یک مدار توکار شارژ باتری ۳٫۷ ولتی هم هست که از امیتر TIP122، دیود زنر ۵ ولتی و یک لامپ رشته ۶V/100Ma کوچک ساخته می‌شود.در حین شارژ باتری ۳٫۷ ولتی از طریق پایه امیتر ترانزیستور، لامپ رشته ای روشن می‌ماند. وقتی باتری به سطح شارژ کامل نزدیک بشود، نور لامپ کمتر می‌شود و بعد از شارژ کامل، خاموش می‌شود.

دیود زنر ۵ ولتی این اطمینان را می‌دهد که ولتاژ امیتر TIP122 هیچگاه بیشتر از ۵ ولت نمی‌شود. البته با اضافه کردن یک سری دیود ۱N4007، این مقدار به ۴٫۳ ولت کاهش یافته است. چند دیود ۱N4007 دیگر هم به پایه ترانزیستور BC557 وصل شده اند که در حین شارژ باتری مدار، تایمر ۵۵۵ و مدار بوست را غیرفعال نگه می‌دارد. بهتر است ورودی شارژ مدار پاوربانک را از یک نوع یونیت شارژ گوشی هوشمند SMPS یا سویچینگ دریافت کنید.

ساخت مدار بوست با ژول دزد

اگر فکر می‌کنید ساخت مدار بوست با تایمر ۵۵۵ پیچیده است، می‌توانید از ایده مدار ژول دزد برای تقویت ولتاژ خروجی مدار پاوربانک استفاده کنید. برای اینکار، مدار بوست را طبق شماتیک زیر بسازید:

مدار پاوربانک با مدار ژول دزد
مدار پاوربانک با مدار ژول دزد

در این مدار از یک مقاومت ۲۲۰ اهم/یک وات برای R1 و ترانزیستور ۲N2222 برای T1 استفاده می‌کنیم. کویل از هسته فریت توریدال T18 و با ۲۰:۲۰ دور برای هر دو کویل اولیه و ثانویه ساخته می‌شود (در صورتی که ورودی مدار از باتری AAA 1.5 ولتی گرفته بشود). البته اگر از باتری لیتیومی‌پلیمری به عنوان ورودی مدار استفاده می‌کنید، باید نسبت دور سیم‌ها را به ۲۰:۱۰ تغییر بدهید (۲۰ دور سیم در پایه کویل قرار می‌گیرد).

ممکن است برای ترانزیستور هم به هیت سینک نیاز داشته باشیم.

چطور پاوربانک برپایه مدار ژول دزد را شارژ کنیم؟

اگر از روش دوم یعنی مدار ژول دزد برای ساخت پاوربانک استفاده کرده اید، باید نکات خاصی را برای شارژ آن رعایت کنید. در تصویر زیر می‌توانید طراحی کامل مدار پاوربانک برپایه مدار ژول دزد را ببینید:

مدار پاوربانک با مدار ژول دزد
مدار پاوربانک با مدار ژول دزد

در این مدار TIP122 به همراه دیود زنر پایه کار رگولاتور ولتاژ را می‌کند و به عنوان شارژ باتری تثبیت شده برای باتری متصل به مدار استفاده می‌شود. مقدار Zx ولتاژ شارژ را مشخص می‌کند و مقدارش باید طوری انتخاب بشود که کمی‌پایین تر از سطح شارژ کامل باتری باشد. برای مثال اگر از باتری لیتیوم یونی استفاده می‌کنید، باید مقدار Zx را ۵٫۸ ولت در نظر بگیرید تا باتری بیش از حد شارژ نشود. از این ۵٫۸ ولت، LED حدود ۱٫۲ ولت و TIP122 حدود ۰٫۶ ولت را جذب می‌کند و در نتیجه باتری ۳٫۷ ولتی فقط می‌تواند ۴ ولت جذب کند که کاملاً مناسب است.

اگر از باتری AAA 1.5 ولتی (۵ تا به صورت سری) برای شارژ مدار پاوربانک استفاده می‌کنید، باید دیود زنر را با یک دیود ۱N4007 جایگزین کنید و کاتد آن را به زمین وصل کنید.

LED برای نشان دادن وضعیت شارژ باتری متصل به مدار استفاده می‌شود. وقتی LED روشن و کاملاً درخشان باشد، یعنی باتری کاملاً شارژ است.

ورودی DC این مدار شارژ را می‌توانید از شارژ AC/DC معمولی گوشی موبایل تان فراهم کنید.

این مدار پاوربانک کارایی کافی برای شارژ انواع باتری گوشی هوشمند را دارد. با این حال طراحی نسبتاً پیچیده، ساخت یا شخصی سازی آن برای مبتدی‌ها کمی‌دشوار است. اگر ترجیح می‌دهید از مدارهای ابتدایی‌تر استفاده کنید (که طرز ساخت ساده‌تری دارند)، یکی از سه پیکربندی زیر را برای مدار پاوربانک استفاده کنید.

این سه مدار پاوربانک از حداقل قطعات ممکن ساخته می‌شوند و ساخت آنها نیاز به دانش و مهارت زیادی ندارد. البته در این مدارها باید از دو باتری ۳٫۷ ولتی استفاده کنید.

دیاگرام مدار اول
دیاگرام مدار اول

مدار اول که شماتیک آن را در بالا می‌بینید، از ترانزیستور پیروی امیتر برای شارژ باتری گوشی هوشمند استفاده می‌کند. قطعه ۱K طوری تنظیم می‌شود که جریان ۴٫۳ ولتی دقیق و پایدار را از امیتر ترانزیستور رد کند.

دیاگرام مدار دوم
دیاگرام مدار دوم

مدار دوم از رگولاتور ولتاژ ۷۸۰۵ برای کامل کردن فرایند شارژ پاوربانک استفاده می‌کند.

دیاگرام مدار سوم
دیاگرام مدار سوم

در مدار سوم از محدود کننده جریان LM317 برای ساخت پاوربانک استفاده شده است. این طراحی نسبت به دو مدار دیگر کارآمدتر است چون هم ولتاژ و هم جریان را کنترل می‌کند.

در هر سه مدار بالا برای شارژ دو باتری ۳٫۷ ولتی از شبکه TIP122 استفاده می‌شود که در بخش مدار بوست ولتاژ درباره آن توضیح دادیم. البته باید دیود زنر ۵ ولتی را به دیود زنر ۹ ولتی تغییر بدهید و ورودی شارژ را از آداپتور SMPS 12ولت/یک آمپر فراهم کنید.

اگر از این روش‌های برای ساخت مدار پاوربانک استفاده کردید، تجربه‌تان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب

آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری 3.7 ولتی به دو روش مختلف

عنوان مطلب

آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف

توضیح کوتاه

با باتری ۳٫۷ ولتی مدار پاوربانک مخصوص گوشی هوشمند بسازید.

نویسنده

عاطفه اسدزاده

بیشتر بخوانید:لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف
http://mofidestan.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d9%be%d8%a7%d9%88%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9-%d8%a8%d8%a7-%d8%a8%d8%a7%d8%aa%d8%b1%db%8c-%db%b3%d9%ab%db%b7-%d9%88/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

جمعه 27 بهمن 1396 01:57 ق.ظ
But all blogs have something in keeping, if you
aare blogging for riches in order to get attention. To see the complete impact these events
are receiving around the local Houzton area market, we will need to wait
until in the future, iff the Houston Association of Realtors releases its Mach
home szles results. Parents will get the animated or children's movies at will, and the kkids might be quiet for a couple of hours.
دوشنبه 23 بهمن 1396 09:19 ب.ظ
If we possesss some important news or emergeny
situation, we're ging tto ddfinitely read abgout it on TV.
So should you haven't watcbed it, don't waste your time waiting for a DVD copy.
Thus, how's that for an indicator that newspapers
will shift their budget to their internet visibility in future.
دوشنبه 23 بهمن 1396 05:20 ق.ظ
As a great number of explored different methhods of working from your comfort of theikr residence, internet business seems the best option for most.

If it is down, or they decide not to link to yojr psts for whatever reason, you enter trouble.
When you live outside these countries then you end upp very little surveys to fill.
چهارشنبه 4 بهمن 1396 05:46 ق.ظ
Advertising your business onn the web is morfe
cost effective than other mediums. You can win them wheneverr you show
some level of maturiity inn your conduct. You haven't been a
excellent Facebook Friend and today you're quite likely to handle consequences when you see one another again.
دوشنبه 2 بهمن 1396 03:26 ق.ظ
zvedavý Post, obyčajný máš pravdu, ale niekoľko i aspekty Tine sporná.
Rozhodne rovnaký blog tento blog zaslúži rešpekt.
Iste, že napriek tomu som klesať.
دوشنبه 2 بهمن 1396 12:58 ق.ظ
The art of ghazal singing has were able to entice millions around the globe.

It took about 3 months to learn the text as well as the raucous, discordant
(to my ears) "melody. You need a special connector typically known as a Fire wire or sometimes known being an IEEE 1394 high band connector.
شنبه 30 دی 1396 08:20 ب.ظ
Quality articles or reviews is the key to attract the users to
pay a visit the web page, that's what this web page is providing.
پنجشنبه 28 دی 1396 07:04 ق.ظ
As a result of their work, Positive View's events have received coverage from
several global television networks and have already been streamed
for online viewing. " It was President Theodore Roosevelt who had given it the name of White House in 1901. You need a special connector typically termed as a Fire wire or known just as one IEEE 1394 high band connector.
پنجشنبه 28 دی 1396 01:47 ق.ظ
My spouse and I stumbled over here different website and thought I should
check things out. I like what I see so i am just following you.

Look forward to exploring your web page for a second time.
دوشنبه 25 دی 1396 03:15 ق.ظ
If you aare an exprt in a particular topic of curiosity, and you also want to educate
others about that topic, blogging is a superb method of doig it.
So, I guess, when it comes to London, you have to taqke the rough using the smooth.

The ajority of us won't ever be a famous celebrity the location wwhere the media will
serve since the vehicle tthat could document what we think and
what we do.
یکشنبه 24 دی 1396 10:28 ب.ظ
Now that you find out about video editing and also the
things you need you are to start out right onto your
pathway of amateur filmmaker to professional director.
" It was President Theodore Roosevelt who had given it the White House in 1901. Here it is possible to shop by theme or browse an entire selection of themes should you be sill unsure on which to base the party.
یکشنبه 24 دی 1396 07:24 ب.ظ
Keeping current caan even be an eassy process once you learn where you should look.
In breaking news from Thhe Age, it really is reported that tthe carbon tax will hit ach Australian having a hefty asking price of $40,000 by 2050 coming to a massive $1 trillion hitt towards tthe Australian economy.
Just finished watching Dabangg, Abhionav Kashyap's sterling debut performance.
یکشنبه 24 دی 1396 06:42 ق.ظ
On how he thinks his valuables were stolen since in deed he previously the top of submit thee fight, Constance said
hello was probable that fellow members in thhe gang that didn't take
pardt in your dream might have sneaked in his room while the battyle happening generating away
togetyher with his belongings. This business of trading is difficult enough so
we should benefit from every edge out thre that's
available to us. News keeps us inn contact with political affairs not
merely in our country and also of all within the world.
شنبه 16 دی 1396 12:01 ب.ظ
Heya! I'm at work surfing around your blog from my new iphone
3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!

Keep up the great work!
پنجشنبه 14 دی 1396 02:56 ق.ظ
My brother suggested I might like this web site.
He was totally right. This post truly made my day.
You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!
شنبه 9 دی 1396 08:59 ق.ظ
1 multichannel plus a powerful performance with maximum speed delivered
by the power of 3rd generation Intel Core Processors.
Trry to research before youu leave your house about the lifestyle of the location. Skinny Jeans - This piece willl forever remain stylish since
its flatters all body shapes and sizes.
جمعه 1 دی 1396 07:07 ب.ظ
There is a rich diversity to those songs that you will likely appreciate and to build your life easier,
and to make it easier to finding the music activity for My - Space that you
might want, you need to the ability to choose from different genres.
There these folks were, anticipating their forthcoming experience and joyously reliving the very last one
-- Peter, Susan, Edmund, and Lucy, within the guises
of actors William Moseley (now a dashing 20-year-old), Anna Popplewell (a newly minted Oxford freshman),
Skandar Keynes (with vocal octaves greater when he was 15),
and Georgie Henley (approaching teenhood, a good six inches taller than we last saw her).
These art reproductions of paintings printed on canvas
sheets or paper and after that framed and hung on walls.
چهارشنبه 29 آذر 1396 08:06 ب.ظ
Free PC choices to Recycle and Phatmatik Pro:
Loopdrive3 VSTABS. Warrior bands moved south and east for the rich
pickings in the peoples whom that they had traded with.
The Open Video Project: This is site using a huge variety of digital video for sharing.
یکشنبه 26 آذر 1396 10:21 ق.ظ
Very gteat post. I simply stumbled upon your blog and wished to mention thaat I've truly enjoyed surfing around your weblog posts.
After all I'll be subscribing for your feed and I'm hoping you write again very soon!
سه شنبه 21 آذر 1396 08:50 ق.ظ
Eu já tentei muita coisa, porém nada parecia funcionar.
سه شنبه 21 آذر 1396 02:43 ق.ظ
I see your point, and I entirely love your post. For what its worth I
will tell all my friends about it, very resourceful.
یکشنبه 19 آذر 1396 03:30 ب.ظ
Pois bem, se não conhece, está na hora de conhecer.
شنبه 18 آذر 1396 04:29 ق.ظ
As a result of their efforts, Positive View's events have
received coverage from the 3 global television networks and possess been streamed for online viewing.
Contestants worldwide will record songs by themselves, or team up into virtual bands of 2-4 musicians, and compete for $5600 in prizes.
This can be very advantageous to you personally just like you are a fast learner, with just a trial,
you might learn all you could wanted to very easily and
free.
سه شنبه 7 آذر 1396 03:05 ق.ظ
This is an amazing content! I'm swept away by your presentation and
also unique views. I agree with so much. I’ll return for more excellent articles.
یکشنبه 5 آذر 1396 11:53 ق.ظ
Unbelievably individual friendly site. Immense details available on few gos to.
یکشنبه 5 آذر 1396 11:36 ق.ظ
Wow because this is excellent job! Congrats and keep it up.
یکشنبه 28 آبان 1396 05:40 ب.ظ
As a result of their work, Positive View's events
have received coverage from the 3 global television networks and possess recently been streamed for
online viewing. " It was President Theodore Roosevelt who had given it the category of White House in 1901. The first lesson you should learn along with your online course is how to read chord charts.
یکشنبه 28 آبان 1396 02:54 ب.ظ
Really, this is a important web-site.
جمعه 26 آبان 1396 12:05 ب.ظ
You got a very fantastic website, Glad I discovered it through yahoo.
سه شنبه 23 آبان 1396 02:57 ق.ظ
If you happen to be going to another city in order to find that
there is a good show because city, you can not search around for the box office, stand it
a line and buy the tickets. "Because you happen to be here reading this article games report now as of this particular instant; that which you have is "The first
movers advantage" yourself to consider a hold of now. The plastic's name is often abbreviated to CR-39, standing for Columbia Resin, which is not even half the extra weight of glass, which supplanted quartz inside early twentieth century.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :